اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.
آخرین اخبار : 

تحلیل قرآنی بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی

تحلیل قرآنی بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی

به گزارش پایگاه قرآنی شهرستان دهاقان به نقل از پایگاه خبری اتقان؛ نظر به راه‌اندازی «کمیته قرآن و بیانیه گام دوم انقلاب» در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دغدغه‌های فرهنگی ایشان ایجادشده است. بر همین اساس، هر هفته به انتشار یکی از دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب و نیز ارتباط آیاتی از قرآن کریم با یکی از نکات بیانیه گام دوم انقلاب خواهیم پرداخت.

در ادامه به بیان آیاتی از کلام‌الله مجید و روایات ائمه معصومین (ع) در خصوص سبک زندگی ایرانیان و هجمه‌های فرهنگ غربی که بسیار مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرارگرفته است، و نیز بیان راه کارهایی برای مقابله با این تهاجم خواهیم پرداخت.

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند:

تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌ها است.

** زمینه های تهاجم فرهنگی از دیدگاه قرآن**

از دیدگاه قرآن کریم، فاصله گرفتن از تعالیم آسمانی اسلام، تأثیرپذیری از فرهنگ بیگانه و استحاله فرهنگی، پیروی از هواهای نفسانی، تساهل فرهنگی و…سبب تسلط بیگانگان بر افکار وعقائد وفرهنگ ما می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، خداوند تبارک و تعالی در این آیه می‌فرمایند:

یسْأَلُونَک عَنِ الشَّهْرِ الْحَرَامِ قِتَالٍ فِیهِ ۖ قُلْ قِتَالٌ فِیهِ کبِیرٌ ۖ وَصَدٌّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَکفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَکبَرُ عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَالْفِتْنَهُ أَکبَرُ مِنَ الْقَتْلِ ۗ وَلَا یزَالُونَ یقَاتِلُونَکمْ حَتَّیٰ یرُدُّوکمْ عَنْ دِینِکمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا ۚ وَمَنْ یرْتَدِدْ مِنْکمْ عَنْ دِینِهِ فَیمُتْ وَهُوَ کافِرٌ فَأُولَٰئِک حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَالْآخِرَهِ ۖ وَأُولَٰئِک أَصْحَابُ النَّارِ ۖ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ. *(بقره ۲۱۷)*

(ای پیغمبر) از تو راجع به جنگ در ماه حرام سؤال کنند، بگو: گناهی است بزرگ، ولی بازداشتن خلق از راه خدا و کفر به خدا و پایمال کردن حرمت حرم خدا و بیرون کردن اهل حرم از آن (که مشرکان مرتکب شدند) نزد خدا بسیار گناه بزرگتری است و فتنه‌گری، فساد انگیزتر از قتل است. و کافران پیوسته با شما مسلمین کارزار کنند تا آنکه اگر بتوانند شما را از دین خود برگردانند، و هر کس از شما از دین خود برگردد و به حال کفر باشد تا بمیرد چنین اشخاص اعمالشان در دنیا و آخرت ضایع و باطل گردیده، و آنان اهل جهنّمند و در آن همیشه (معذّب) خواهند بود.

نکته مهم این قسمت (وَلَا یزَالُونَ یقَاتِلُونَکمْ حَتَّیٰ یرُدُّوکمْ عَنْ دِینِکمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا ۚ) است که خداوند می فرمایند: «کافران پیوسته با شما مسلمین کارزار کنند تا آنکه اگر بتوانند شما را از دین خود برگردانند»

لذا اصولاً از دیدگاه قرآن،. باطل، نمودی کاذب و فریبنده داشته و روی حق را می‌پوشاند:

همانگونه که کف روی آب را می‌گیرد و می‌پوشاند، به طوری که اگر آدم بی خبری بیاید نگاه کند و از ماهیت قضیه خبر نداشته باشد کف خروشان را می‌بیند که در حرکت است و توجهی به آب باران که زیر این کف‌هاست نمی‌کند، در حالی که این آب است که چنین خروشان حرکت می‌کند نه کف، ولی چون کف‌ها روی آب را گرفته‌اند، چشم ظاهر بین که به اعماق واقعیات نفوذ نداشته باشد، فقط کف را می‌بیند. باطل هم همچنین است که بر نیروی حق سوار می‌شود و روی آن را می‌پوشاند، به طوری که اگر کسی ظاهر جامعه را ببیند و به اعماق آن نظر نیندازد، همان قله‌های شامخ و افراد چشم پر کن را می‌بیند.

در جامعه ما هم وضعیت همین گونه است، از برداشت‌های سطحی به ظاهر برخی جوانان و… چنین استنباط می‌شود که ارزش‌های غیر اسلامی و غربی توانسته است بر روح و جان جوانان ما حاکم شود، اما نگاهی دقیق بنمایه های فکری، اعتقادی و عملکردهای مذهبی آنان، خلاف این برداشت را به اثبات می‌رساند و این بنمایه های فکری و اعتقادی عمیق است که به راحتی می‌تواند در کوتاه مدت تحولی بسیار عمیق حتی در جوانان که به دنبال مظاهر غربی افتاده‌اند، تحولی عظیم به وجود بیاورد؛

به فرموده قرآن کریم «بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْباطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذا هُوَ زاهِقٌ وَ لَکُمُ الْوَیْلُ مِمَّا تَصِفُونَ.» *(انبیاء ۱۸)*

از حق یک نیروی انقلابی می‌سازیم، آن را بر باطل می‌افکنیم ناگهان می‌بینی که باطل بر افتاد، باطل اصلاً رفتنی است»

بحمدالله به برکت انقلاب اسلامی و معارف و فرهنگ غنی اسلامی، از ظرفیت‌های بسیار بالای تبلیغاتی و فرهنگی برخوردار هستیم و انصافاً کارهای بسیار عظیمی هم انجام شده است ولی باید به این واقعیت نیز اذعان داشت که طرف مقابل ما هم از تکنولوژی و ابزارهای بسیار پیشرفته تبلیغی برخوردار بوده که این هم می‌تواند به میزان بسیار زیادی در تأثیرگذاری تهاجم فرهنگی بر روی برخی از جوانان ما مؤثر واقع شود و فرهنگ منحط و باطل خود را با استفاده از دقیق‌ترین، ظریف‌ترین و جذاب‌ترین شیوه‌های تبلیغاتی منتقل نمایند.

علاوه بر امکانات مادی پیشرفته آنان، عامل دیگری که به شدت در تأثیرگذاری تهاجم فرهنگی غرب نقش اساسی دارد، همسویی و همخوانی محتوای آن با خواسته‌ها و امیال نفسانی و غرایز شهوانی بشر می‌باشد و طبیعی است که سوق دادن جوامع انسانی به سوی انحطاط و تباهی با استفاده از این ابزارها به مراتب آسان‌تر از هدایت آنان -که به نوعی محدودیت و تعیین محدوده برای غرایز و امیال نفسانی است – می‌باشد. علاوه بر قوت امکانات مادی، دشمن و همسویی آن با امیال نفسانی، متأسفانه برخی نقاط ضعف در مدیریت فرهنگی کشور مشاهده می‌شود، به نحوی که از یک سو آنگونه که شایسته و مطلوب جامعه و نظام اسلامی ما بوده، نتوانسته است ارزش‌ها و فرهنگ اصیل اسلامی را در تمامی بخش‌های جامعه و خصوصاً دانشگاه‌ها، تثبیت و نهادینه سازد و از سوی دیگر، وحدت رویه و وفاق لازم در کارکردهای این مجموعه به صورت کامل مشاهده نمی‌شود و بالاخره این که وجود برخی تفکرها در برخی بخش‌های فرهنگی در مقطعی زمینه‌های ترویج و تأثیرگذاری تهاجم فرهنگی غرب را مساعد نمود. هر چند با مجاهدت‌های سایر مسؤولین و بخش‌های فرهنگی متعهد تا حدود زیادی از ادامه و عمق این فاجعه کاسته شد.

تحلیل قرآنی بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی

پایگاه قرآنی شهرستان دهاقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پایگاه اطلاع رسانی دهاقان قرآن خوش آمدید
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترساخت حرفه ای کد متن متحرک